Sıcaklık Düşürme Sistemleri

Tavuk ve sığır çiftlikleri gibi hayvan yetiştiriciliği yapılan yerlerde özellikle sıcak günlerde hayvanların serinletilmesi için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde sıcaklıktan kaynaklanan ölüm oranı sıfıra düşürülür. Bununla birlikte normal koşullarda hayvanların beslenmesi daha düzenli hale gelir ve kilo kayıpları azalır. Benzer şekilde süt veren hayvanlar daha çok su içmeye ve dolayısıyla daha çok süt vermeye başlarlar. İlk yatırım maliyetleri çok düşük olan bu sistemler sayesinde üretim ve gelirlerde gözle görülür bir artış elde edilir.
sicaklik-dusurme-6sicaklik-dusurme-5sicaklik-dusurme-4sicaklik-dusurme-3sicaklik-dusurme-2sicaklik-dusurme-1

Serinletme Sistemleri

İster endüstriyel amaçlı, isterse ticari amaçlı olarak serinletme ihtiyacı olan bölgeler için kullanılan sistemlerdir. Özellikle sıcak yaz aylarında; kafe, restoran, lokanta, bar gibi vakit geçirilen mekanlarda, insanları ıslatmayacak şekilde su sisi ile serinletme sağlanarak işletmelerin daha tercih edilir bir yer olmasına katkı sağlar. Bu sistemler, serinletme özelliği yanında uçuşan ve rahatsız edici böcekleri de mekandan uzak tutarlar. Havanın nem oranını arttırarak daha kaliteli bir ortam oluştururlar. Ayrıca düşük enerji maliyetleri ile ek bir gider oluşturmazlar.

serinletme-1 serinletme-2 serinletme-3 serinletme-4 serinletme-5 serinletme-6

Nemlendirme Sistemleri

Kağıt, ağaç, tekstil, boyama ve sebze-meyve gibi yiyecek sektörlerinde ortamın nemlendirilmesi (havadaki su buharı oranını arttırarak kontrol altında tutmak) kritik bir öneme sahiptir. Daha da önemlisi yaşayanlar için daha yaşanabilir bir ortam yaratır.

Nemlendirme sistemleri aşağıdakilerle sınırlı olmamakla birlikte yaygın şekilde kullanılmaktadır;

 • Seralarda bitkilerin dehidrasyonu yüzünden kayıpların önlenmesinde
 • Kağıt ve ağaç tesislerinde kurumadan dolayı çatlamayı ve kırılmayı önlemede
 • Şarap mahsenlerindeki fıçılarda bulunan şarabın azalmasını önlemede
 • Süpermarket ve manavlrda sebze-meyvelerin tazeliğinin korunmasında

nemlendirme-1 nemlendirme-2 nemlendirme-3 nemlendirme-5nemlendirme-4

Koku Giderme Sistemleri

Endüstriyel tesisler, su arıtma tesisleri ve organik gübre sahaları gibi yerlerde meydana gelen kötü kokunun giderilmesi için tasarlanmış sistemlerdir. Sadece oluşan kötü kokuların giderilmesi için değil, aynı zamanda atmosfere yayılan zararlı gazların da bertaraf edilmesi için kullanılır. Böylelikle çevrede çalışan personel için daha sağlıklı bir ortam elde edilmiş olur.

Koku giderme sistemlerinin faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Her ortama ve konfigürasyona uygun sistemler
 • Otomatik kontrol imkanı
 • İşletme maaliyetlerinde düşüş
 • Personel maaliyetlerinde düşüş
 • Kokunun tamamen kontol altında tutulması

Yüksek basınçlı merkezi bir pompa ünitesi, pulvarizasyon için kullanılan poliamid ve/veya paslanmaz çelik hatlar, suyu görünmeyecek kadar (8-10 mikron) küçük parçacıklara ayıran sis nozulları sayesinde koku giderme işlemi başarıyla gerçekleştirilmektedir.

koku-giderme-sistemleri-1 koku-giderme-sistemleri-2 koku-giderme-sistemleri-3 koku-giderme-sistemleri-4 koku-giderme-sistemleri-5 koku-giderme-sistemleri-6

Araç Yıkama Sistemleri

Çimento ve demir-çelik fabrikalarında, maden ocaklarında, hafriyat alanlarında, asfalt ve beton santrallerinde, katı atık geri dönüşüm tesilerinde, termik santrallerde ve bunlara benzer ağır koşullu ortamlarda çalışan kamyon ve tır gibi araçların ilgili mevzuatlara gereğince trafiğe çıkmadan önce tekerleklerinin ve damperinin otomatik olarak yıkanması için tasarlanmıştır.

Sistem, esas olarak aşağıdaki özellikleri barındırmaktadır;

 • 20 bar çalışma basıncı
 • 21 l/dak çalışma debisi
 • 380 VAC, 1450 rpm elektrik motoru
 • Yüksek basınç pompası
 • 20″ ve 10″ filtre sistemi
 • Fotosel
 • Galvaniz metal malzemeden oluşan yıkama yapısı
 • Püskürtme nozulları

arac-yikama-sistemleri-1 arac-yikama-sistemleri-2

Toz Önleme Sistemleri

Gelişmiş pulvarize su ile tozsuzlaştırma sistemleri sayesinde müşterilere özel çözümler sunulmaktadır. Tozumanın oluşmaya başladığı bölgelere kurulan yüksek basınçlı nozul sistemleri sayesinde, tozun oluşması engellenir ve etrafa yayılmasının önüne geçilmiş olur.

60 bar ile 120 bar arasında çalışan yüksek basınçlı sistemler sayesinde sisleme nozullarına ulaşan su, pulvarize hale gelerek su bulutu oluşturur. Toz kaynağı üzerine püskürtülen bu su sisi sayesinde tozun oluşması ve etrafa yayılması engellenir. Atomize edilen su tanecikleri, kendinden hafif olan toz partiküllerine yapışarak çökmesini sağlar. Ancak bu işlem sırasında taşınan malzemede herhangi bir ıslanma meydana gelmez.

tozsuzlastirma-sistemleri-3 tozsuzlastirma-sistemleri-5tozsuzlastirma-sistemleri-1 tozsuzlastirma-sistemleri-4 tozsuzlastirma-sistemleri-2tozsuzlastirma-sistemleri-6

Toz Bastırma Sistemleri

Toz kontrolü, hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda büyük bir sorun teşkil etmektedir. Özellikle çimento fabrikaları, taş ve maden ocakları gibi kapalı alanlarda oluşan ince toz bulutları sadece insanlar için değil, ekipman ve makinalar için de olumsuz bir etkiye sahiptir.

Toz bastırma ve sisleme sistemleri sayesinde hem çevre için hem de çalışan personel için daha çok nefes alınabilir bir ortam elde edilmektedir. Bu sistemler sayesinde yaz aylarında serin bir çalışma ortamı elde etmekte mümkündür.

Yüksek basınçlı pompalar ve sis nozulları sayesinde elde edilen su damlacıkları, havada asılı olan ince toz tanelerine yapışarak yere düşmelerine neden olur. Malzemeyi ıslatmadan tozsuşlaştırma işlemini basit bir şekilde gerçekleştirerek aşağıdaki faydaları da sağlar;

 • Çalışanlar için daha uygun koşullar
 • Ekipman ve makinalarda azalan aşınma
 • Artan üretkenlik

toz-bastirma-1 toz-bastirma-2 toz-bastirma-3